مدیریت محتوا

 صفحه نخست /مدیریت محتوا

مدیریت محتوا


سیستم مدیریت محتوا در وب سایت ها

همواره هر احساس نیازی ، سبب بروز پیشرفت و یک نو آوری گردیده است . با گسترش روز افزون صفحات تحت وب در چند دهه اخیر ، نیاز به نرم افزارهای همه منظوره برای رفع نیاز و خواسته کاربران وب سایت ها به وجود آمد و این نیاز زمینه ساز پیدایش قالب هایی منعطف شد که توسط آن ، وب سایت های اینترنتی راه اندازی شد و بعدها این سیستم ، مدیریت محتوا یا cms نام گرفت .
سیستم مدیریت محتوا یا CMS ، به مجموعه ای نرم افزاری گفته می شود که محتوای یک وب سایت توسط آن ثبت و یا بروز رسانی و حتی بازیابی می شود . البته لازم است بدانید که سیستم مدیریت محتوای تحت وب ، تنها یک نمونه از نرم افزارهای مدیریتی CMS بوده و این سری از نرم افزارها لزوما وابسته به وب نیستند .
سیستم مدیریت محتوای وب سایت ، کلیه صفحات یک وب سایت از بدو ایجاد و با کلیه تغییرات را مدیریت کرده و به کاربران این اجازه را میدهد که علیرغم عدم آشنایی آنها به صورت تخصصی با برنامه نویسی ، بتوانند سایت خود را به طور کامل مدیریت نمایند .
امروزه سطح توقع کاربران از یک سایت به شدت افزایش یافته است . کاربران در فضای اینترنت به دنبال سایت و صفحاتی هستند که با هر بار مراجعه بتوانند ، اطلاعات جدیدتری در آن بیابند. در واقع صفحات راکد و بدون تغییر ، انگیزه چندانی در کاربران ایجاد نمی کند و در این میان، سیستم مدیریت محتوا ، راهکاری مناسب برای ایجاد چنین فضایی می باشد .
سیستم مدیریت محتوا همچنین ، زمان طولانی که در گذشته صرف طراحی ، پشتیبانی و رفع نقایص وب سایتها می شد را از بین برده و به حداقل رسانده است .
با گذشت زمان و به مرور، ارتباط یک طرفه سیستمهای مدیریت محتوا و کاربران دردسر ساز شد . تمایل کاربران به تعامل دو طرفه با وب سایتها و امکان ثبت مواردی در آنها ، سیستمهای مدیریت محتوا را به سمت امکانات و قابلیت های جدیدی سوق داد و این امکان فراهم شد که توسط سیستمهای مدیریت محتوای نسل جدید ، کاربران نیز در بروز رسانی سایت ها سهیم گردند .

برخی مزایای سیستمهای مدیریت محتوا

پشتیبانی بهتر با امنیت بالاتر وب سایتها :
یکی از مزایای سیستم مدیریت محتوا نسبت به طراحی اختصاصی سایت ، پشیبانی راحت تر این سیستمها می باشد . به عنوان مثال چنانچه یک مجموعه کاری برای شما و مطابق با نیاز شما ، وب سایتی اختصاصی را طراحی و راه اندازی نماید و در میانه راه به هر دلیلی ، امکان پشتیبانی توسط آنها از بین برود ، شخص دیگری قادر به پشتیبانی از وب سایت شما نخواهد بود . در صورتی که بروز چنین مشکلی در سایتهای مدیریت محتوا ، وجود نخواهد داشت .
صرفه جویی در وقت و زمان راه اندازی و به روز رسانی :
همانطور که در قبل نیز اشاره شد ، قرارد دادن اطلاعات مورد نیاز شما در قالب یک سیستم مدیریت محتوا زمان بسیار کمتری نسبت به طراحی وب سایت اختصاصی خواهد برد . این موضوع زمانی که بدانید کلیه امکانات و موارد موجود در وب سایتهای اختصاصی در سیستمهای آماده نیز وجود دارد ، انگیزه استفاده از این سیستمها را بیشتر میکند.
امنیت بالاتر وب سایتهای مدیریت محتوا :
به یمن وجود تعداد بیشماری وب سایت که از سیستمهای مدیریت محتوا استفاده می کنند ، امنیت و امکانات این وب سایتها خیلی بیشتر از وب سایتهای با طراحی اختصاصی می باشد . در واقع ، از آنجا که میزان خسارتهای ناشی از بروز مشکلاتی نظیر هک شدن در وب سایتهای مدیریت محتوا به مراتب خیلی بیشتر و سنگین تر از سایتهای اختصاصیست ، لذا شرکتهای طراحی ، ضریب امنیت این نرم افزارها را تا حد امکان بالا برده و این سیستمها مرتبا در حال به روز رسانی و رفع نقایص می باشند .
به حداقل رسیدن میزان وابستگی شما به تیم پشتیبانی :
معمولا پشتیبانی و طراحی وب سایتهای مبتنی بر سیستم مدیریت محتوا ، همراه با ارائه آموزش و مستندات به کاربران می باشد و این مستندات سطح وابستگی کاربران به شرکتهای طراحی سایت را به حداقل میزان می رساند .

فاکتورهای برگزیدن یک سیستم مدیریت محتوا مناسب شما

عوامل بسیار زیادی در برتری یک سیستم مدیریت محتوا برای انتخاب دخیل می باشد که در ذیل به مهمترین آنها اشاره خواهد شد :
پشتیبانی سیستم مدیریت محتوا ، آگاهی به منظور دقیق از واژه پشتیبانی و مصادیق آن و مدت زمان آن یکی از پارامترهای قابل توجه در انتخاب یک سیستم مدیریت محتواست .
میزان امکانات و قابلیتهای سیستم مدیریت محتوا نیز از عوامل بسیار مهم در انتخاب می باشد .
سرعت باز و لود شدن صفحات سایت نیز نکته قابل تاملی برای انتخاب می باشد .
برخورداری از آموزش ، سی دی و نرم افزارهای آموزشی و راهنمای جامع یکی دیگر از مواردیست که باید به آن توجه شود .
امکان برقراری ارتباط دو طرفه در سایت که قبلا به آن اشاره شد نیز یکی از برتری های یک سیستم مدیریت محتوا می باشد .
اینکه در سیستم مدیریت محتوای مورد نظر ، امکانات و تمهیدات لازم به منظور ارتقای رتبه و رنک سایت گنجانده شده یا خیر ، نیز از عوامل مهم در انتخاب می باشد .
موضوع امکان یا عدم امکان ایجاد سایر زبانها برای سایت توسط سیستم مدیریت محتوای مذکور نیز اهمیت زیادی در انتخاب خواهد داشت .
پشتیبانی از کلیه مرورگرها نیز نکته قابل توجه و با اهمیتی در این موضوع می باشد .
امکان ارتقای حجم و فضای سایت نیز ، نکته ایست که در انتخاب سیستم مدیریت محتوا باید به آن توجه کنید .